Uśmiech na zdjęciach – czy zawsze pożądany?

Uśmiech na zdjęciach – czy zawsze pożądany?

Uśmiechanie się do zdjęcia dla większości osób jest kwestią oczywistą. Jednak okazuje się, że nie w każdym przypadku jest on pożądany. Kiedy należy uśmiechnąć się do zdjęcia, a kiedy trzeba zachować poważny lub naturalny wyraz twarzy?

Do jakich zdjęć nie należy się uśmiechać?

W większości krajów na świecie, w tym także w Polsce, przepisy nie pozwalają na uśmiechanie się do zdjęcia paszportowego czy dowodowego. Naturalny wyraz twarzy jest kluczowy dla uzyskania wiarygodnej fotografii do dokumentów. Uśmiech na zdjęciu utrudnia identyfikację w przypadku jakiejkolwiek kontroli. Warto o tym pamiętać. Jednak zdjęcia do dokumentów stanowią pewien wyjątek. Uśmiech jest pożądany w przypadku wielu innych rodzajów fotografii. To mile widziany rodzaj ekspresji twarzy na sesjach portretowych, rodzinnych, a nawet biznesowych. Warto przy tym wiedzieć, że uśmiech na zdjęciach powinien być zawsze szczery i naturalny. Wystudiowana, sztuczna mimika twarzy zawsze odbija się negatywnie na efektach sesji zdjęciowej.

Uśmiech na sesji fotograficznej

Pomijając zdjęcia do dokumentów, wiele typów fotografii wymaga jak najbardziej pogodnego wyrazu twarzy. Nie oznacza to jednak, że uśmiech jest wyznacznikiem dobrego zdjęcia. Zwłaszcza w przypadku sesji portretowych czy studyjnych mile widziane są także inne wyrazy ekspresji. Z reguły jednak uśmiech sprawia osobom fotografowanym najwięcej problemu. Jest to zupełnie naturalne. Większość osób nie potrafi uśmiechać się “na zawołanie”. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalny fotograf będzie wiedział, jak wywołać pogodny wyraz twarzy u swojego modela. Idąc na sesję zdjęciową do renomowanego studia, nie należy stresować i obawiać się o mimikę twarzy. Kompetentna osoba bez trudu wywoła i uchwyci szczery, niewymuszony uśmiech na zdjęciach.

Author Avatar
by foto-finezja